První, co člověka napadne při pohledu do zaprášeného interiéru Tesly? Ne, fakt to není raketová věda – chce to hlavně správný postup a aspoň trochu snahy. Žádná autopilot funkce vám tu nepomůže. Všechno závisí na vás. Třeba já si pamatuju, jak mi jednou Radka nechala na sedačce čokoládu… Takový masakr už chci v autě zažít jen na Netflixu, ne na svém potahu.

Stačí pár základních pomůcek. Vysavač, pár mikrovláknových utěrek, čistící prostředky a ideálně i jemný štětec. Pokud jste něco z toho nikdy v ruce nedrželi, nebojte, jde to rychle pochopit. Tahle investice vám ušetří spoustu nervů. Tesla má hodně světlý interiér a lesklých povrchů, takže každý otisk prstu je hned vidět. Jakmile ale zvládnete základní rutinu, zvládnete to během půlhodinky i s hudbou v pozadí.

Příprava na čištění

Když se chcete pustit do čištění auta zevnitř, fakt není ideál začít bez přípravy. Stačí chvíle plánování a půlka práce je vlastně hotová dřív, než se rozkoukáte. Tesly mají interiér promyšlený, ale i tak vás potrápí různé typy povrchů a materiálů. Některé jsou hodně citlivé, takže místo starého hadru je lepší vzít mikrovlákno a být opatrný na displej i lesklé plasty.

Na co se rozhodně vyplatí nezapomenout? Udělat si místo kolem auta – nejen pro sebe, ale i pro věci, které vytáhnete ven. Třeba podsedáky, koberečky, lahev s pitím, co si tam někdo z rodiny zapomněl minulý měsíc. Každý detailník vám řekne, že čím víc věcí vyndáte, tím rychlejší a jednodušší detailní úklid bude.

Bez čeho to fakt nejde? Tady je základní výbava, co si připravit:

  • Vysavač s úzkou hubicí (ideálně akumulátorový)
  • Mikrovláknové utěrky (aspoň 3–5 ks)
  • Jemný štětec na škvíry a větráky
  • Čistící prostředek na interiéry (pozor na displej – vybírat bez alkoholu a amoniaku)
  • Pytel na odpadky
  • Něco na čištění skel (ideálně v rozprašovači, ať nemáte šmouhy)

Když nemáte speciální přípravky pro interiér Tesly, neutrácejte zbytečně. Na běžné čištění většinou stačí voda s malým množstvím šetrného saponátu. Displej a dotykové plochy čistěte radši jen na sucho a lehce, ať je nepoškrábete.

Mám vyzkoušené, že když si jednotlivé pomůcky rozložíte kolem auta předem, nebudete panikařit, že něco chybí uprostřed čištění. Všechno poběží hladce a čas ušetříte hned několikrát.

PomůckaNa co je
VysavačSedačky, koberce, rohy
MikrovláknoOtisků, prach, displej
ŠtětecDetaily, ventilační mřížky

Vysávání a odstranění prachu

První krok při čištění auta zevnitř je vysát všechen bordel, co se během cest nashromáždí. Tesla má třeba hodně místa pod sedačkami, kde toho napadá víc, než by člověk čekal – drobky, kamínky a občas i zapomenuté hračky. Sáhněte po silnějším vysavači (ideál je s úzkým nástavcem) a začněte od sedaček, zmizí tak většina prachu i vlasů.

Prach se chytá hlavně na palubní desce, ve větracích mřížkách a kolem dotykového displeje. Jemný štětec nebo malý kartáček pomůže vytáhnout špínu i z těch nejmenších spár. Sám někdy používám ten štěteček, co zbyl Radce od lakování nehtů. Lepší než drátěná houbička – to by byla pohroma hlavně na lesklých površích Tesly.

  • Začněte u podlahových rohoží – vytáhněte, vyklepejte a vysajte důkladně, hlavně za pedály.
  • Přejděte na sedačky – nezapomeňte ani na spoje a prostory mezi sedákem a opěradlem.
  • Vysajte koberec pod sedačkami a v prostoru před zadními sedadly, kde je běžně nejvíc špíny.
  • Konečně detail – štětcem nebo stlačeným vzduchem profoukněte větráky, klíčová je i oblast kolem nabíjecího portu uvnitř.

Elektroauta jako Tesla mají o něco tišší provoz, což znamená, že při jízdě slyšíte každý drobek nebo kamínek poskakující po podlaze. Když si na pravidelné vysávání zvyknete, vaše interiér vozu vypadá pořád o dost líp. Mimochodem, podle testu z roku 2024 byla Tesla Model 3 vyhodnocena mezi deseti nejlépe udržovatelnými auty – právě díky jednoduchým tvarům v kabině a minimálníha počtu zbytečných spár.

Část interiéru Četnost vysávání
Podložky a koberce 1x týdně
Sedačky a spáry 2x měsíčně
Větrací mřížky a displej 1x za měsíc

Nešetřete časem na detailech, hlavně kolem středového tunelu nebo v kapsách ve dveřích. Právě tam se často drží nepořádek, i když ho na první pohled nevidíte. Pravidelný detailní úklid vám pak ušetří spoustu budoucí práce i nervů.

Čištění palubní desky a displeje

Na čištění palubní desky a hlavně velkého displeje v Tesle se vyplatí myslet s předstihem. Většina modelů má super lesklý povrch, na kterém jde hned vidět každý prach nebo otisk z nešikovného pohybu prstu. Rozhodně neberte první hadr, co najdete v kuchyni. Speciálně u displeje se vyhněte všemu, co škrábe. Jedině jemná mikrovláknová utěrka, ideálně lehce navlhčená destilovanou vodou bez přidaných čističů.

Na suchý prach na palubce použijte nejdřív antistatickou prachovku nebo měkčí štětec, hlavně kolem větráků nebo ve spárách. Nepřežeňte to s vodou, abyste si nezadělali na fleky nebo, v horším případě, něco nepoškodili v elektronice.

  • Použijte mikrovláknovou utěrku na displej i lesklé plochy (žádný papírový kapesník, ten udělá jen šmouhy).
  • Displej čistěte opatrně a nikdy na něj netlačte – v servisu Tesly stojí výměna displeje klidně přes 20 000 Kč.
  • Nezapomeňte auta přepnout do režimu čištění displeje. Stačí přejet prstem v nastavení. Ušetříte si náhodné spuštění stěračů nebo PlayStationu místo leštění.
  • Na matných černých částech palubky se nehodí přípravky na leštění – pouze suchá nebo mírně navlhčená utěrka.
  • Pokud se objeví mastné fleky (třeba od rukou po hranolkách), vezměte lehce navlhčenou utěrku s malou kapkou slabého mýdla, pak setřít suchou stranou.

Vyplatí se čistit displej pravidelně, třeba jednou týdně. Ušetříte si boj s napálenými otisky nebo zaschlou špínou, kterou pak budete škrábat jak archeolog. Tip: Pokud máte doma stlačený vzduch ve spreji, zkuste s ním opatrně kolem tlačítek a hran – dostane se i do záhybů, kam ani štětec nedosáhne.

Péče o sedačky a čalounění

Péče o sedačky a čalounění

Právě sedačky a čalounění jsou v interiéru vozu jedna z největších pastí na špínu. Pokud máte Teslu s bílými sedačkami, je to trochu jako chovat si doma polární lišku – vypadá to skvěle, ale každá skvrna je hned vidět. Černé čalounění je víc v pohodě, ale ten prach se stejně neptá.

Než na sedačky vůbec sáhnete, přejeďte je jemným vysavačem s nástavcem na čalounění – zvlášť u švů a záhybů si dejte záležet, protože tam se drží drobky a prach. Potom vezměte mikrovláknovou utěrku navlhčenou jemným čistícím prostředkem určeným na čištění auta. Pokud máte kožená nebo veganská sedadla v Tesle, rozhodně nepoužívejte prostředky obsahující alkohol nebo silné chemie – mohly by jim ublížit. Já vždy zkouším nejdřív čistit na méně nápadném místě, člověk nikdy neví, co nového doma objeví.

  • Nejprve sedačky vysajte, ať si nenatáhnete prach do materiálu.
  • Mikrovláknovou utěrku navlhčete čistou vodou nebo jemným čističem (u Tesly fakt stačí jen trochu, povrchy jsou citlivé).
  • Jemně krouživě čistěte hlavně místa, kde se dotýkáte nejčastěji – sedák, opěradlo, bočnice.
  • Pokud je skvrna hodně zažraná, zkuste speciální čistič na čalounění nebo sedadla. Na trhu jsou šetrné produkty s označením "pro Tesla interiér".
  • Pro odstranění skvrn od čokolády nebo kávy existují i spreje bez oplachování – ty většinou nezanechávají fleky a stačí je jen setřít.

Aby sedačky v Tesle vydržely dlouho jako nové, je fajn je jednou za čas impregnovat přípravkem na bázi vody (žádné mastné produkty ani vosky). Radka zkoušela různé babské rady, ale většinou jsme skončili u toho, co doporučuje přímo výrobce.

Typ čalouněníDoporučený čističNa co si dát pozor
Kůže / veganská kůžeVoda, jemný neagresivní čističNepoužívat alkohol, neškrábat povrch
LátkaČistič na textil, vodaNamáček jen lehce, nenechat promoknout

Jedna zkušenost z praxe: pokud doma často vozíte děti nebo psa, rozumně investujte do ochranných potahů – ochráníte tím původní čalounění, které pak jde snadno vyčistit. Šetří to čas i nervy, mluvím z vlastní zkušenosti.

Tipy na odstranění zápachů

Když člověk otevře dveře Tesly a místo svěží vůně se vyvalí podivný odér, většinou tohle nechce zažít znovu. Zápachy v interiéru dokážou znepříjemnit nejen cestování, ale i prodej auta. Co s tím konkrétně udělat?

  • Vysávání všeho, co páchne – často jídlo zapadlé mezi sedačkami nebo drobky způsobí, že auto ulpívá nepříjemný zápach. Projděte všechny škvíry.
  • Využijte sodu bikarbonu. Posypte silněji postižená místa (třeba pod sedačky nebo na koberečky), nechte působit minimálně půl hodiny a potom pečlivě vysajte.
  • Pohlcovače pachů na bázi aktivního uhlí umí zázraky. Stačí je dát pod sedadlo a nechat je pracovat. Mají slušnou výdrž a nebudou přebíjet vůně, jen pohltí zápachy.
  • Pokud nejde nic odstranit klasickými cestami, zkuste čistič klimatizace. Často se v ní drží plísně nebo bakterie a ty bývají hlavním viníkem záhadných pachů v Tesle.
  • Jestliže chcete rychle zamaskovat zápachy před spolujezdcem, sáhněte po osvěžovači vzduchu. Ale ten to dlouhodobě nevyřeší, je to jen nouzovka.

Dle výsledků testů (viz tabulka níže) má soda bikarbona největší účinnost, pokud řešíte zápachy po jídle nebo vlhkosti. Aktivní uhlí se zas vyplatí pod sedačku u hodně exponovaných vozů.

MetodaVhodné proÚčinnost*
Soda bikarbonaOrganické pachy, vlhkost90 %
Aktivní uhlíCigarety, zvířata85 %
Čistič klimatizaceBakterie, plísně70 %
Osvěžovače vzduchuKrátkodobě vše40 %

*Účinnost podle uživatelských recenzí a neoficiálních testů klubů Tesla Owners.

Na závěr ještě jeden tip: interiér Tesly pravidelně větrejte, hlavně když auto delší dobu stojí. A pokud se zápach nevytratí ani po všech těchto trikách, někdy pomůže jen chemické čištění na profi úrovni.

Jak si čistotu v autě udržet

Vyčistit interiér vozu je fajn, ale důležitější je, aby vám nezaneřádnul hned druhý den. Na Tesle je to ještě o něco větší výzva – každá šmouha na displeji je totiž vidět mnohem víc než v běžném autě. Když se auto pravidelně využívá, zvlášť ve městě nebo na delší cesty, bordel se v něm dělá rychle sám, ať člověk dělá co dělá. Dá se ale snadno zabránit těm největším katastrofám.

  • Vždycky mějte v přihrádce malý balík vlhčených ubrousků – na otisky prstů na displejích a fleky na volantu jsou zázračné.
  • Po každé delší jízdě aspoň rychle přejděte interiér mikrovláknovou utěrkou. Zvlášť palubní deska a lakované plochy se špiní rychle.
  • Nedovolte v autě jíst ani „jen na chvíli“. Stačí jeden zapomenutý drobek v sedačkách a za týden tam něco vykvete. Vím, o čem mluvím.
  • Používám pod nohama gumové vaničky – běžné koberce to mají proti bahnu a kamínkům marné.
  • Jednou týdně rychlé vysátí – nezabere víc než deset minut a šetří vám to pravidelný větší úklid.
  • Provětrejte auto vždy, když je venku čerstvější vzduch. Zabráníte zatuchlému pachu i zbytečné vlhkosti.

Pokud máte děti, nebo vozíte psa, zvažte speciální potahy na sedadla. Nikdy nevíte, co se může stát během krátké jízdy – třeba cestou pro zmrzlinu.

Malý tip z domova: já a Radka vždy házíme do auta malý pytlík na odpadky (stačí sáček od pečiva). Jakmile tam něco přistane, po příštím tankování to letí do koše. Je to jednoduché, ale ve výsledku klíčové pro čisté auto.

Frekvence činností Doporučení
Každý týden Vysávání, setření prachu, úklid odpadků
Každý měsíc Důkladnější úklid sedaček a čištění plastů
Každý den (rychlovka) Otření displeje a odstranění viditelného nepořádku

U Tesly oceníte, že minimum přepínačů a tlačítek znamená méně míst, kde se drží prach. Ale i tak – čisté auto není samozřejmost. Základ je pár jednoduchých zvyků. A pokud tápete, nastavení připomínek v mobilu nebo přehledná tabulka na lednici může pomoct začít – během měsíce vám to přejde do krve.